LF16 LED CCT light frame for infrared IR8, 74W
In stock
Article number
8123409
| Item name | LF16 LED CCT light frame for infrared IR8, 74W |
|---|---|
| Article number | 8123409 |
| Colour | weiss |
| Luminous flux in lumen | 4950 lm |
| Protection class | IP44 |
| Beam angle | 120° |
| Length [mm] | 1248,000000 |
| Height [mm] | 25,0 |
| Width [mm] | 648,0 |
| Active power | 74 W |
| Nominal voltage | 220 - 240 V AC |
| Weight [g/pc] | 1815 |
| Required cooling mass g/m | 0 |
| Guarantee in years | 2 |
| Beam angle type | fixed |
| Description | The light frame for the infrared panel combines functionality with aesthetic design. With its modern and elegant design, the light frame fits perfectly into any room concept and transforms the infrared panel into a decorative element. Ideal for anyone looking for an effective heating solution with an appealing visual accent. The light frame is easy to assemble and perfectly matches the infrared panels, enabling a harmonious interior design. |
| Also suitable for wet/outdoor use | Yes |