IR1 GP-Line infrared panel, 320x520mm, 160W
In stock
Article number
8123388
| Item name | IR1 GP-Line infrared panel, 320x520mm, 160W |
|---|---|
| Article number | 8123388 |
| Colour | weiss |
| Protection class | IP44 |
| Length [mm] | 520,000000 |
| Height [mm] | 20,0 |
| Width [mm] | 320,0 |
| Active power | 160 W |
| Nominal voltage | 230 V AC |
| Weight [g/pc] | 4000 |
| Required cooling mass g/m | 0 |
| Guarantee in years | 5 |
| Description | The infrared panel with an optional light frame offers efficient heat and a modern design. Using advanced infrared technology, it provides even, energy-efficient heat. The light frame blends aesthetically into any room design. Ideal for living rooms, offices, or bathrooms, the panel guarantees a long service life and easy installation. A stylish and sustainable heating solution for every home. Dimming is not recommended, as it reduces efficiency. Surface temperature: approx. 90°C - 105°C | Surface: Textured, matte white powder-coated | Radiation efficiency according to DIN EN IEC 60675-3 = 48% |
| Also suitable for wet/outdoor use | No |






